ENGLISH
En Yüksek Sıcaklık: 0C
En Düşük Sıcaklık: 0C
VAN ULU CAMİ
Eski Van’da Tebrizkapı Mahallesi’nde bulunan cami, günümüze temel seviyesinde duvarları ve tuğla minareleri ile gelebilmiştir. Kitabesi olmadığından yapım tarihi kesin olarak bilinmemaktedir.

. Mimari özelliklerinden ve tarihi kaynaklardan Selçuklu döneminde Ahlatşahlar tarafından XII. da inşa edildiği kabul görmektedir. I.Sökmen 1100–1112 veya II. Sökmen 1128–1185 zamanında bu caminin yapıldığı düşünülmektedir.

Cami plan olarak, dikdörtgen planlı mihrap önü kubbeli ve çok destekli camiler grubuna girmektedir. Camiye kuzey duvarın batı köşesine açılmış bir taç kapıdan girilmektedir. Günümüze kadar ulaşan minaresi kuzeybatı köşede yükselmektedir.  Tuğradan silindirik gövdeli olup şerefeden sonrası yıkılmıştır.  Van Ulu camisinin bezemelerinde çini malzeme kullanılmıştır. Gerek tuğla yapım tekniğine gerekse de bezemelerine göre, Van Ulu Cami Büyük Selçuklu geleneğinin Anadolu’daki bir uzantısı olarak görülmektedir.

Bu caminin en önemli özelliği Van’daki diğer camilerden farklı olarak bir kubbe ile değil konik bir çatı ile üst örtünün örtülmüş olmasıdır.

Van Ulu Camii
  Toplam Ziyaretci Sayısı:
  Online Ziyaretci :
Bu web sitesi Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle hazırlanmıştır. Bu yayının içeriğinden yalnızca Van Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu yayın hiçbir surette Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.